Проєкт «Створення транскарпатського центру з дослідження європейських стратегій розвитку» в УжНУ стартував

Це засвідчила надіслана з Виконавчого агентства з питань освіти, аудіовізуальних технологій та культури (Брюссель) грантова угода від 14 жовтня цього року.

20 жовтня у приміщенні ректорату відбулося офіційне відкриття – презентація проєкту. Прикметно те, що проходила вона у дні, коли УжНУ мав урочисто відзначати 75-річчя із дня створення. І хоч урочистості через пандемію COVID-19 перенесено, присутні на презентації проєкту наголошували на тому, що результати його реалізації, безперечно, присвячуватимуть ювілею Alma Mater.

У заході брали участь члени команди, що реалізовуватиме проєкт, представники ректорату і фінансово-економічної служби університету, співробітники НН Інституту євроінтеграційних досліджень, який виступив ініціатором створення Центру Жана Моне в УжНУ, студенти факультету історії та міжнародних відносин.

Модерував захід ректор університету, експерт з наукового супроводу проєкту проф. Володимир Смоланка. Він наголосив на актуальності й важливості створення та функціонування Центру досконалості Жана Моне саме в УжНУ, адже вже географічне розташування університету забезпечує чудову логістику для проведення наукових досліджень у сусідніх країнах-членах Євросоюзу. Ректор висловив упевненість, що реалізація проєкту матиме вагомий вплив на розвиток університету, зростання його конкурентоспроможності.

Керівник проєкту, директор НН Інституту євроінтеграційних досліджень доц. Іван Артьомов охарактеризував основні напрями діяльності Транскарпатського центру. Передусім це дослідження стратегій Євросоюзу щодо вироблення дієвих форм роботи із забезпечення безпеки в суспільстві, розроблення шляхів підвищення якостей людського капіталу. Зупинився виступаючий і на проблематиці повноцінної та успішної інтеграції України до європейського освітнього і наукового простору, якою він займатиметься в якості викладача-дослідника.

Кандидат соціологічних досліджень, член команди доц. Петро Токар, який виконуватиме функції директора Центру, окреслив його майбутню структуру, яка складатиметься з творчої лабораторії системних досліджень і тренінгового офісу. Виступаючий наголосив на важливості для новоствореного Центру налагодити співпрацю між науковими та академічними установами під егідою Програми та ідей Жана Моне, які виконують дослідження у сфері європейської інтеграції, зокрема Українською асоціацією європейських студій, Центрами досконалості Жана Моне, що діють в університетах Києва, Львова, Познані, Будапешта, на кафедрі Жана Моне (Казахстан, м. Нур-Султан) та інших.

Програму роботи команди з розроблення й апробації нових навчальних дисциплін з питань європейської та євроатлантичної інтеграції, удосконалення їх викладання охарактеризував у своєму виступі доц. Віталій Андрейко. Про необхідність вироблення концепції підвищення ефективності європейських студій, впровадження при цьому інноваційних підходів вела мову член команди проєкту, начальник відділу міжнародних зв’язків доц. Оксана Свєженцева.

Різні аспекти організаційної роботи з реалізації проєкту порушили у своїх виступах Людмила Середа, Олена Товт.

Попереду, як підсумував керівник проєкту Іван Артьомов, відповідальна і важлива робота. Наразі ідеться про облаштування приміщень, в яких розміститься Центр, виготовлення банерів тощо.