Відкрила форум проректорка УжНУ Мирослава Лендьел: “У 2005 році я стала першою науковицею в УжНУ, яка виграла модуль Жана Моне. Це були перші роки запровадження цієї програми в нашому виші. Тоді я розпочала викладати для студентів-політологів навчальний курс, у якому говорила до слухачів, що можливо, колись, через кілька десятків років, Україна розпочне переговори щодо вступу до ЄС. У цей же період мені було запропоновано створити на Закарпатті осередок Української Асоціації Європейських Студій. У 2019 році цю роботу продовжив професор Ігор Тодоров, а зараз цю діяльність успішно провадить нинішній директор ННІ євроінтеграційних досліджень УжНУ Петро Токар. Тож для мене цей досвід є дуже важливим та цікавим. Адже пам’ятаю, як створювалась асоціація, з чого починала, і якою важливою для політики наближення України до вступу в ЄС є зараз”.

Також з вітальними словами виступили консул Генерального консульства Угорщини у м. Ужгород Жужанна Барачі, директор департаменту економіки та регіонального розвитку Закарпатської ОДА-ОВА Тарас Триндяк, президент Міжнародного фонду дослідження освітньої політики, професор Варшавського університету Тарас Фініков, президентка УАЄС Оксана Головко-Гавришева.
Секції і пленарні засідання конгресу стосувалися таких проблем: сценаріїв приєднання України до ЄС; політики підтримки демократії в ЄС та виклики для сусідства; ролі університетів у відбудові України: посилюючи третю місію університетів; соціальної політики ЄС як ключового фактору формування соціально-орієнтованої моделі економіки для відбудови України; стратегії посилення стійкості для безпеки і співпраці у Європі; стандартів належного врядування ЄС: шляхи впровадження в Україні; політики рівності і недискримінації у ЄС та досвіду для України.
Зокрема, серед доповідачів конгресу: Адам Лазовський (Університет Вестмінстера (Великобританія), НАТОЛІН (Польща) та Львівський національний університет імені Івана Франка (Україна); Михайло Савчин (директор НДІ порівняльного публічного права та міжнародного права УжНУ); Роман Петров (Почесний Президент УАЄС, Національний університет «Києво-Могилянська Академія»); Дмитро Коваль (Національний університет «Києво-Могилянська Академія»); Тетяна Кисельова доцентка кафедри міжнародного і європейського права, Національний університет «Києво-Могилянська Академія»; Ігор Тодоров професор кафедри міжнародних студій і суспільних комунікацій Ужгородського національного університету, «Взаємодія ЄС та НАТО в протидії російській агресії щодо України».
У рамках конгресу також був проведений круглий стіл «РОЛЬ УНІВЕРСИТЕТІВ У ВІДБУДОВІ УКРАЇНИ: СПРИЯЮЧИ ТРЕТІЙ МІСІЇ УНІВЕРСИТЕТІВ». В обговоренні теми активно виступили Тарас Фініков, Президент Міжнародного фонду дослідження освітньої політики, професор Варшавського університету, «Європейські цінності як домінанта взаємовідносин між університетами і споживачами освітніх послуг», Ганна Мелеганич, директорка Центру сталого розвитку Ужгородського національного університету, «Політика сталого розвитку в Ужгородському національному університеті», Сергій Касян, завідувач кафедри маркетингу НТУ «Дніпровська Політехніка», заступник Голови Офісу підтримки вченого, «Нетворкінг та міжнародні асоціації під час позиціонування університетів України у глобальному просторі», Марина Литвин, директорка Центру зі сталого розвитку НТУ «Дніпровська Політехніка», дослідниця Університету Марії Кюрі-Складовської у Любліні (Польща) «Досвід Університетів Німеччини та України у досягненні Цілей сталого розвитку».

У межах конгресу проходила секція обміну досвідом з реалізації освітніх і наукових грантів, а також жваво пройшла «Школа молодого дослідника: сучасні тенденції розвитку європейських студій», де поділилися своїм досвідом Таїсія Симочко, головний спеціальст відділу «Офіс Горизонт Європа в Україні», Національний фонд досліджень України та Оксана Краєвська, науковець Львівського Національного університету імені Івана Франка. Загальну увагу привернула виставка публікацій членів УАЄС.
У секції «МІГРАЦІЙНІ ВИКЛИКИ У ЄВРОІНТЕГРАЦІЙНИХ ПРОЦЕСАХ І НАЛЕЖНЕ ВРЯДУВАННЯ В ЄС: СУЧАСНІ ТЕНДЕНЦІЇ» з доповідями виступили Петро Токар, директор ННІ євроінтеграційних досліджень УжНУ «Дослідження європейського досвіду інклюзій біженців та переселенців» та Іван Артьомов, заступник директора ННІ євроінтеграційних досліджень УжНУ «Щодо проблеми повернення українських біженців в контексті національної безпеки України».
Перед закриттям конгресу відбулися Загальні збори членів УАЄС. Президентка УАЄС Оксана Головко-Гавришева виступила зі щорічним звітом УАЄС, під час яких відбулося прийняття до Асоціації нових членів, обговорення питання щодо запровадження Кодексу УАЄС з дослідницької етики та висловила вдячність керівництву УжНУ, ННІ євроінтеграційних досліджень за сприяння в організації та проведення цього важливого заходу на базі УжНУ.
За підсумками проведення конгресу буде видано спецвипуск Міжнародного наукового вісника.