До кола наукових інтересів співробітників науково-навчального інституту євроінтеграційних досліджень УжНУ належать, як відомо, проблеми європейської інтеграції України, яка перейшла останнім часом з теоретичної у практичну площину. Важливе місце у цьому сенсі займають міграційні процеси, що особливо загострилися з початком російсько-української війни, адже услід за біженцями у західні регіони нашої країни і за кордон почали переміщатися бізнес-структури. Якщо все так триватиме й далі, Західна Україна, особливо Львівська, Закарпатська. Івано-Франківська (а можливо, Волинська й Чернівецька) області можуть стати точкою промислового зростання у найближчі рік-два.

Наукове дослідження проблематики інклюзії релокованого бізнесу в розвиток територіальних громад Закарпаття сьогодні і в повоєнний період є надзвичайно актуальним. Інститут планує поширити дослідження на зовнішні релокації бізнес-структур, вивчаючи досвід і тих, хто переміщений за межами кордонів України, зокрема в країнах В-4. Для цього Інститут співпрацюватиме з Інститутом соціальних наук Центра психології та соціальних наук Словацької академії наук, м. Кошице; Ягеллонським університетом, м. Краків, Польща, Університетом у м. Градець Кралове, Чехія.

З метою системного уявлення проблем щодо інтеграції релокованих бізнес-структур в територіальні громади Закарпаття і країн В-4 в контексті новітніх міграційних процесів та шляхів їх вирішення 22 лютого ц.р. на базі Інституту відбулася робоча зустріч із співробітниками департаменту економічного та регіонального розвитку Закарпатської ОВА. У зустрічі взяли участь Петро Токар – в.о. директора Інституту, кандидат соціологічних наук, доцент кафедри  міжнародних студій та суспільних комінікацій, директор НДІ міграцій і демографії,  Транскарпатського центру Жана Моне з дослідження європейських стратегій розвитку ДВНЗ «УжНУ», Тарас Триндяк – директор департаменту економічного та регіонального розвитку Закарпатської ОВА, Галина Руснак – провідний консультант цього ж департаменту, Іван Артьомов – заступник директора Інституту, кандидат історичних наук, доц., Людмила Середа, Світлана Зуб, Кристина Ловас – провідні фахівці Інституту.

Учасники зустрічі обговорили наявну інформацію про релоковані на Закарпаття підприємства, їх кількість та сфери діяльності за 2014-2024 рр., а також напрями можливої співпраці департаменту економічного та регіонального розвитку Закарпатської ОВА з Інститутом.